HomeSemiconductors - ICsIC's 20PCS1N5402 Diode 3A General Purpose Plastic Rectifier 1N5402 5402 3 Ampere
Previous product
IC TOP253PN
Back to products
Next product
ZYME® 1N5822 Schottky Barrier Rectifier Diodes 3A 40V DO-201AD (DO-27) Axial 5822 IN5822 3 Amp 40 Volt (10 pcs)
20PCS1N5402 Diode 3A General Purpose Plastic Rectifier 1N5402 5402 3 Ampere
Add to wishlist
Category: IC's
Share
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Arduino Uno Rev3
Code: A000066
/
Barcode: 7630049200050
Documentation
OSH: Schematics
Arduino Uno is open-source hardware! You can build your own board using the following files:
EAGLE FILES IN .ZIP SCHEMATICS IN .PDF BOARD SIZE IN .DXFDATASHEET IN .PDF
Tech specs
MICROCONTROLLER ATmega328P
OPERATING VOLTAGE 5V
INPUT VOLTAGE (RECOMMENDED) 7-12V
INPUT VOLTAGE (LIMIT) 6-20V
DIGITAL I/O PINS 14 (of which 6 provide PWM output)
PWM DIGITAL I/O PINS 6
ANALOG INPUT PINS 6
DC CURRENT PER I/O PIN 20 mA
DC CURRENT FOR 3.3V PIN 50 mA
FLASH MEMORY 32 KB (ATmega328P) of which 0.5 KB used by bootloader
SRAM 2 KB (ATmega328P)
EEPROM 1 KB (ATmega328P)
CLOCK SPEED 16 MHz
LED_BUILTIN 13
LENGTH 68.6 mm
WIDTH 53.4 mm
WEIGHT 25 g
Additional information
Brand
Microchip
Specification
Beige, Black, Blue, Brown, Yellow
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
eCommerce-shipping-1280x720
  • Submit an order before the cut-off time to shorten your delivery time
    • Same-day dispatch cut-off time is: 10:30pm
    • In stock items ordered before this time will ship out the same day the order is placed.
    • Orders received on Saturday or Sunday will be shipped the next business day.
    Backorders
    Options for backorders
    • Backorder allowed
    • Deliver order complete
Delivery fee
Terms & Conditions
  • COD charges are separate for COD shipments.
Related products
-26%New
Close
PIC16F1503
Semiconductors - ICs, IC's
Features:Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels Flash Program Memory with self read/write capability 128 B of Non-volatile Data Storage Internal 16MHz oscillator 4x Standalone PWMComplementary Waveform Generator (CWG)                                                           Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels Flash Program Memory with self read/write capability High Endurance Flash Memory (HEF) 128 B of Non-volatile Data Storage Internal 16MHz oscillator 4x Standalone PWM Complementary Waveform Generator (CWG) Numerically Controlled Oscillator (NCO) 2x Configurable Logic Cell (CLC) Integrated Temperature Indicator 8 Channel 10-bit ADC with Voltage Reference 5-bit Digital to Analog Converter (DAC) MI2C, SPI 25mA Source/Sink current I/O 2x 8-bit Timers (TMR0/TMR2) 1x 16-bit Timer (TMR1) Extended Watchdog Timer (WDT) Enhanced Power-On/Off-Reset Low-Power Brown-Out Reset (LPBOR) Programmable Brown-Out Reset (BOR) In Circuit Serial Programming (ICSP) In-Circuit Debug using a Debug Header Wide Operation Voltage Variant ‘F’ (2.3V – 5.5V) eXtreme Low Power (XLP) ‘LF’ Variant (1.8V – 3.6V)
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
-12%New
Close
UC3845 Current Mode PWM Controller IC DIP
Semiconductors - ICs, IC's
  • Fixed Frequency Current-Mode PWM Controller
  • Trimmed Oscillator Discharge Current for Precise Duty Cycle Control
  • Current Mode Operation to 500 kHz
  • Automatic Feed Forward Compensation
  • Latching PWM for Cycle−By−Cycle Current Limiting
  • Internally Trimmed Reference with Under voltage Lockout
  • High Current Totem Pole Output
  • Under voltage Lockout with Hysteresis
  • Low Startup and Operating Current
Add to cart
Quick view
-17%New
IRFP250N MOSFET – 200V 30A N-Channel Power MOSFET
-70%New
IC 74LS04 74LS04 Hex Inverter IC (7404 IC) DIP-14 Package
74LS04 is Hex Inverter NOT gate IC. It consists of six inverters which perform logical invert action. output of an inverter is complement of its input logic state i.e. when input is high its output is low and vice versa. device contains six independent gates each of which performs logic INVERT function. Operating voltage is 5V, high-level input voltage is 2V, and low-level input is 0.8V. Contains absolute maximum ratings over operating free-air temperature range, recommended operating conditions, electrical characteristics over recommended operating free-air temperature range.Features:-
  • 6 Hex Inverters in a 14-Pin DIP Package
  • Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS and TTL
  • Large Operating Voltage Range
  • Wide Operating Conditions
  Specifications:-
  • Type: DIP Bipolar
  • Voltage Rating: 4.75 to 5.25V
  • Current Rating: Max. 16mA Output
  • Temperature Rating: 0 to 70Deg C
  • Number of: 14 Pins
  • Mounting: Through Hole
 Datasheet:-74LS04 IC Datasheet
-21%New