HomePassive Components 63D-12-1CE RELAY 12V 30A OEN
Previous product
12V 10A PCB Mount Sugar Cube Relay - SPDT
Back to products
Next product
DIODE RHR15120
63D-12-1CE RELAY 12V 30A OEN
Add to wishlist
Categories: DEVELOPMENT BOARDS & PROTOTYPING, Passive Components
Share
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
Arduino Uno Rev3
Code: A000066
/
Barcode: 7630049200050
Documentation
OSH: Schematics
Arduino Uno is open-source hardware! You can build your own board using the following files:
EAGLE FILES IN .ZIP SCHEMATICS IN .PDF BOARD SIZE IN .DXFDATASHEET IN .PDF
Tech specs
MICROCONTROLLER ATmega328P
OPERATING VOLTAGE 5V
INPUT VOLTAGE (RECOMMENDED) 7-12V
INPUT VOLTAGE (LIMIT) 6-20V
DIGITAL I/O PINS 14 (of which 6 provide PWM output)
PWM DIGITAL I/O PINS 6
ANALOG INPUT PINS 6
DC CURRENT PER I/O PIN 20 mA
DC CURRENT FOR 3.3V PIN 50 mA
FLASH MEMORY 32 KB (ATmega328P) of which 0.5 KB used by bootloader
SRAM 2 KB (ATmega328P)
EEPROM 1 KB (ATmega328P)
CLOCK SPEED 16 MHz
LED_BUILTIN 13
LENGTH 68.6 mm
WIDTH 53.4 mm
WEIGHT 25 g
Additional information
Brand
Microchip
Specification
Beige, Black, Blue, Brown, Yellow
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Shipping & Delivery
eCommerce-shipping-1280x720
  • Submit an order before the cut-off time to shorten your delivery time
    • Same-day dispatch cut-off time is: 10:30pm
    • In stock items ordered before this time will ship out the same day the order is placed.
    • Orders received on Saturday or Sunday will be shipped the next business day.
    Backorders
    Options for backorders
    • Backorder allowed
    • Deliver order complete
Delivery fee
Terms & Conditions
  • COD charges are separate for COD shipments.
Related products
-68%New
Close
T J ENTERPRISES Raw Material LED Bulb (White, 9-Watts)
Passive Components
/*99586587347*//*54745756836*/
Add to wishlist
Add to cart
Quick view
-40%New
Close
Kendeil 10000uF/100 V Aluminium Electrolytic Capacitor. DC Capacitor. IKEN Capacitor
Passive Components
/*99586587347*//*54745756836*/
Add to cart
Quick view
-28%
DIODE RHR30120FSC
Passive Components, RESISTORS
• Hyperfast Recovery trr = 85 ns (@ IF = 30 A) • Max Forward Voltage, VF = 3.2 V (@ TC = 25°C) • 1200 V Reverse Voltage and High Reliability • Avalanche Energy Rated • RoHS CompliantSwitching Power Supplies • Power Switching Circuits • General Purpose
-10%
SPACER CONICAL SPACER C25-M6
-16%
Crimping pins for CPU set of 50 nos
-6%
NEO-6M GPS Module
DEVELOPMENT BOARDS & PROTOTYPING, Passive Components
  • Features NEO-6M GPS Module:-
    • 5Hz position update rate
    • Operating temperature range: -40 TO 85°CUART TTL socket
    • EEPROM to save configuration settings
    • Rechargeable battery for Backup
    • The cold start time of 38 s and Hot start time of 1 s
    • Supply voltage: 3.3 V
    • Configurable from 4800 Baud to 115200 Baud rates. (default 9600)
    • SuperSense ® Indoor GPS: -162 dBm tracking sensitivity
    • Support SBAS (WAAS, EGNOS, MSAS, GAGAN)
    • Separated 18X18mm GPS antenna
-40%New
Shah 2 AMP CURRENT TRANSFORMER, 1:550, Pcb Mount -(with Casing) (CT 2AMS CT SHA)
Passive Components, Current Transformers
  • Product Specification
    BrandShah
    CT Ratio1:550
    Part NumberSET1606-550-2APCM
    Output Voltage82 Ohms @ Vout = 0.3 Volts.
    Mounting TypePcb Mount -(With Casing)
    Size5.45 X 20.60 X 11.70
    Secondary Current3.6 mA.
    Frequency50 Hz
    Country of OriginMade in India
    Accuracy Class1
    Minimum Order Quantity50
    Product Description
    • Ideal for Electronic Safety Control Gear design ,
    • Overload Sensing , Furnace Temperature Control ,
    • Motor Speed Control , Instrument Transformer ,
    • Energy Metering ,
    • Power Quality Monitoring.
    • Home Automation Devices
    • Earth Leakage Circuit Braker CT ( ELCB CT )
    • Residual Current Circuit Braker CT ( RCCB CT )
    • Ground Fault Interruptor CT ( GFI CT )
    • Variants available in Self Wire (Flying Leads) or PCB Mounting Type CT.
    Product Brochure
    Product Image
    Shah 2 AMP CURRENT TRANSFORMER, 1:550, Pcb Mount -(with Casing)
-12%
ESP32-CAM WiFi Bluetooth Camera Module Development Board ESP32 With Camera Module OV2640 2MP
Ultra-small 802.11b/g/n Wi-Fi + BT/BLE SoC moduleLow-power dual-core 32-bit CPU for application processorsUp to 240MHz, up to 600 DMIPSBuilt-in 520 KB SRAM, external 4M PSRAMSupports interfaces such as UART/SPI/I2C/PWM/ADC/DACSupport for images WiFI uploadSupport TF cardSupport multiple sleep modesEmbedded Lwip and FreeRTOSSupport STA/AP/STA+AP working mode